Jste zdeO nás

O nás


Když jsem na jaře roku 1993 stál v jižních Čechách na zelené louce uprostřed lesa, netušil jsem, že zakládám dlouholetou tradici tábora Na Ostrůvku. Skončili jsme rok předtím s partou vedoucích na krásném (a plně vybaveném) táboře v Podkrkonoší v Bukovině u Čisté. Patřil Tesle Strašnice a náš 2.běh vedl skoro třináct let Ivo Petřík - pan HLAVAS, od kterého jsem se naučil asi nejvíc a kterému tímto vzdávám obrovský hold! Bylo po revoluci, tábořiště z nějakých důvodů Tesla pronajala vojákům, a my jsme najednou skončili… No a mně najednou bylo líto nechat to jen tak. Tak jsem se vrhnul do dobrodružství jménem Ostrůvek a dnes po 20 letech můžu říct, že to byla těžká, ale krásná volba.

Našel jsem na inzerát tuhle louku, vzal na sebe poprvé v životě a bez přípravy roli hlavního vedoucího a s partou bukovinských kamarádů-vedoucích jsme se vrhli do přípravy a organizace nového dětského tábora. Bez zázemí, zajištění, na zelené louce a se dvěma přístřešky na kůlech (jídelna a polní kuchyně), třiceti pěti rozpadajícími se stany, jedním vojenským stanem a několika kadibudkami jsme podle známe teze „optimismus je jen nedostatek informací“ vkročili nového světa.

Skoro 70 dětí, které jsme si přivedli s sebou z Bukoviny, zůstalo stát při příjezdu do tábora s otevřenou pusou a vykulenýma očima. Všechno, co dříve fungovalo na otočení kohoutku nebo cvaknutí vypínače (pitná i obyčejná voda, elektřina, umývárky, záchody) nebylo a zbytek (třeba cokoli k sezení, nádobí a hrnce, nářadí, spaní pro vedoucí, zastřešené místo pro přípravu her, místa kam schovat děti před delším deštěm atd. atd.) prostě chybělo. A tak nezbývalo než nahradit nedostatek vybavení prací a krizové dny nadšením - protože to nejdůležitější jsme si přivezli v sobě. Umění připravovat nové a nové originální hry, nadšení pro cokoli a hlavně chuť si s dětmi hrát!!! No a tak jsme skoro z ničeho vybojovali nezapomenutelný první Ostrůvek, pak další, a další ...a myslím, že na ně vzpomínají všichni!

Dvacet let práce, shánění financí, stavění srubů a zázemí změnilo tvář Ostrůvku k nepoznání (ostatně fotky mluví za vše). Ale to je jen ta materiální a chtělo by se říct nepodstatná část. To, co vyrostlo nejvíc a na co jsme všichni tak hrdí, je Ostrůvek plný vzpomínek, bohatých tradic, nadšených dětí, které se každoročně vracejí, nezapomenutelných a napínavých her a hlavně atmosféry kamarádství, parťáctví, fair play a hravosti.

Celých dvacet let zůstáváme věrni tradicím mořeplavectví a tak každý rok znovu vyplouváme s padesáti dětmi do nových zemí a za nevšedními záhadami - nejmenší Delfíni, střeďáci Bobři a Úhoři a nejstarší Pilouni a Kajmani. Námořní Kadetka a pasování střeďáků, pro nejstarší Kapitánské zkoušky, plavba z loňského místa záhady přes půl světa za novou záhadou a meta nejvyšší – KLUB TROSEČNÍKŮ pro ty nejlepší z nejstarších, kteří ten rok končí. Tradice, které vyzrály ve společenství lidí, kteří tenhle tábor tvoří,rádi si hrají, jsou schopni hodně dát a svůj volný čas a úsilí každoročně vymění za to nejhezčí … za dětský úsměv!

Tak vás všechny zvu - pojďte se s námi projít alespoň kouskem Ostrůvku. Ve fotkách najdete atmosféru, úsměv i boj, v písničkách z Cukrárny padesátihlasý dětský chorál, který každé ráno po snídani půlhodiny prozpěvuje ze zpěvníčků. Ale je toho daleko víc. No a třeba se tady časem najde i něco pro vás… příjemnou procházku.

Za všechny minulé i současné oddíláky a dospěláky.
Milan, hlavní vedoucí

Poslední komentáře